Informacija o modelu nastave od 1. septembra 2020.

U skladu sa Stručnim uputstvom Ministarstva prosvete za organizovanje nastave neposrednim putem i putem učenja na daljinu za srednje škole u školskoj 2020/21. godini, kao i dopunom Stručnog uputstva, Nastavničko veće Zrenjaninske gimnazije izabralo je da nastavu organizuje po MODELU B – kombinovana nastava prilagođenu specifičnostima škole. Odluka je doneta na sednici Nastavničkog veća održanoj 21.08.2020. godine na predlog Pedagoškog kolegijuma i Tima za obezbeđivanje kvaliteta i razvoj ustanove.

Specifičnosti naše škole su:

 • 40 odeljenja, 1065 učenika, 103 nastavnika (od kojih njih 39 radi u više škola)
 • Rad u dve smene i veliki manjak prostora (teškoća da se obezbedi 4m2 po učeniku i odgovarajuća fizička distanca prilikom redovne neposredne nastave i ostali zdravstveno-higijenski uslovi)
 • Veliki broj učenika putnika
 • Dobro razrađen sistem nastave na daljinu (nastavnici imaju gugl učionice i kontinuirano se radi na obuci nastavnika za primenu alikacija za direktan kontakt sa učenicima- Zoom i Google meet, kao i na unapređenju širih kompetencija za nastavu na daljinu – pedagoški principi, ocenjivanje i sl.)

Zbog toga smo odlučili da kombinovani model nastave prilagodimo našim uslovima na najbolji mogući način, tako da budu ispunjeni svi propisani kriterijumi (zdravstveno-higijenski uslovi i bezbednost učenika i nastavnika, kao i neposredan kontakt sa učenicima za obradu gradiva, utvrđivanje i proveru znanja). Specifičnost odabranog modela je što će se neposredna nastava za 12 predmeta odvijati u jednoj vrsti blok nastave. Blokovi će biti vremenski raspoređeni tokom dana od 8.00 do 20.00, u skladu sa smenama.

MODEL NASTAVE:

PRVI RAZRED

 • Za roditelje učenika prvog razreda 31. avgusta biće organizovani roditeljski sastanci po grupama, gde će od odeljenjskog starešine dobiti sve neophodne informacije za početak školske godine i imati priliku da se izjasne o modelu nastave koji podržavaju za svoje dete. U toku ove nedelje roditelji će o terminu dolaska u školu biti telefonski obavešteni od strane odeljenjskih starešina.
 • Odeljenjske starešine otvoriće gugl učionice za svoja odeljenja (ČOS) i roditeljima dati kod za pristup učenika učionici. Preko te prve učionice đaci će dobijati sva neophodna uputstva za dalji rad.
 • Od utorka 1. septembra na neposrednu nastavu u školi, po redovnom rasporedu časova u trajanju od 30 minuta, kreću učenici od 1. do 15. broja u dnevniku uključujući i subotu 5. septembar (prema rasporedu za ponedeljak)
 • Ostali učenici, od broja 16. do 30., prate nastavu na RTS Planeti i u gugl učionicama
 • Druge nedelje septembra, od ponedeljka 7. septembra na neposrednu nastavu dolaze učenici od broja 16. do 30.
 • Po isteku prve dve nedelje predviđene za upoznavanje učenika, učenici prvog razreda prelaze na model nastave koji važi za druge, treće i četvrte razrede

DRUGI, TREĆI I ČETVRTI RAZRED

 • Za učenike drugog, trećeg i četvrtog razreda nastava se prve dve nedelje (dok su prvi razredi na redovnoj nastavi neposredno u školi ) realizuje na daljinu putem praćenja časova na RTS Planeti, gugul učionica i ostalih modela nastave na daljinu.
 • Od ponedeljka, 14. septembra , pored onlajn nastave, organizovaće se specifičan vid blok nastave za sva odeljenja u grupama od najviše 15 učenika. Dužina trajanja bloka usklađena je sa fondom časova i karakteristikama predmeta. Na blok nastavu nastavnici pozivaju učenike u skladu sa potrebama i kriterijumima koje oni odrede, uvažavajući želje i mogućnosti učenika. Tokom trajanja bloka nastavnici mogu vremenski napraviti više grupa, kao i mešati učenike iz različitih odeljenja istog razreda.

Ocenjivanje se vrši isključivo tokom neposredne nastave.

Blok nastava organizovaće se za sledeće predmete (raspored blokova biće dostavljen nastavnicima i učenicima):

 • Srpski/mađarski jezik i književnost – 2 puta nedeljno u trajanju od 2 sata
 • Matematika – 2 puta nedeljno u trajanju od 2,5 sata
 • Prvi i drugi strani jezik i latinski jezik – 2 puta nedeljno u trajanju od 1,5 sata
 • Istorija – 1 puta nedeljno u trajanju od 1 sata
 • Geografija– 1 puta nedeljno u trajanju od 1 sata
 • Biologija– 2 puta nedeljno u trajanju od 1 sata
 • Fizika– 2 puta nedeljno u trajanju od 1,5 sata
 • Hemija– 2 puta nedeljno u trajanju od 1,5 sata
 • Informatika – 2 puta nedeljno u trajanju od 1 sata
 • Psihologija – 1 put nedeljno u trajanju od 1 sata
 • Filozofija – 1 puta nedeljno u trajanju od 1 sata
 • Sociologija– 1 puta nedeljno u trajanju od 1 sata


Blok nastava za učenike IT smera organizuje se prema posebnom rasporedu za stručne predmete, nastavnici ostalih predmeta ih priključuju svojim redovnim terminima za blok nastavu.

Za ostale predmete: muzička kultura, likovna kultura, fizičko i zdravstveno vaspitanje, ustav i prava građana, verska nastava, građansko vaspitanje i sve izborne predmete nastava se odvija na daljinu uz organizaciju jednog termina mesečno za neposredni kontakt sa učenicima.

Po potrebi blok nastava organizovaće se i subotom.

Poštujući Stručno uputstvo Ministarstva prosvete da svaka škola treba da analizira svopstvene snage i slabosti, smatramo da bi ovakav vid nastave obezbedio u dovoljnoj meri neophodan vid neposredne nastave, a da u isto vreme u školi boravi znatno manje učenika i nastavnika uz sve propisane mere za zdravstveno bezbedan rad . Takođe, ovakvim načinom rada značajno je pojačana individualizacija i prilagođavanje potrebama i mogućnostima svakog učenika.

Последње објављени чланци

Завршетак редовне наставе 6. јуна 2023.
03.06.2023.By
Прелиминарни резултати пријемног испита из Математике за Ученике са посебним способностима за Рачунарство и информатику
22.05.2023.By
Успех наших ученика у оквиру пројекта ,,Афирмација мултикултурализма и толеранције у Војводини“
17.05.2023.By

Календар

јун 2023.
П У С Ч П С Н
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930