Р.О.К. Радионице опште културе о џезу

У петак 7. јуна у Градској библиотеци ,,Жарко Зрењанин“ одржана је друга по реду радионица опште културе, овога пута о џез музици. Специјални гост невероватне страсти и посвећености џез музици, био је Вања Кеврешан, професор на Факултету музичке уметности на одсеку за џез. У готово двоипосатном разговору, имали смо прилику да се упознамо са биографијама и музиком Били Холидеј, Луја Армстронга, Чарлса Паркера, Дејвиса Мајлса, Дјука Елингтона, Чета Бејкера, али и са најновијим тенденцијама у џез музици.

О џез сцени Граца и животу са џез музичарем, говорила је професорка књижевности Светлана Тодоровић Гвозденовић, а њен супруг, Драган Гвозденовић, о историји џеза у Зрењанину.

Програм су осмислиле и водиле ученице Софија Соколов и Дуња Анђелковић из III 3 уз дискусију, певање и свирање.

Професорка Александра Максић је говорила о филозофији џеза поредећи филозофе попут Хајдегера, Сартра, Сократа, Платона, Аристотела и Ничеа са неким аспектима џез музике. Џез је метафора бесконачног стварања у ком је извођач уједно и стваралац у интерпретацији, игри и импровизацији. Он трага за смислом баш као и филозоф и живи, сада и овде, као у хајдегеровском ту-бићу које попут сунђера упија живот сам и емпиријски га обликује у звук и мисао.

Хвала свим ученицима који су показали интересовање и дискутовали, рецитовали, певали и испитивали јавно мњење кроз анкету о џезу; Јована Мајсторовић, Вук Ђукановић, Дуња Рацков, Искра Фењчев и Мајда Мандић.

Распоред допунске наставе из математике
03.07.2024.By
Све боје руског језика