Трибина „Борба никад не престаје“

У Зрењанинској гимназији је 29.11.2022. одржана трибина под насловом БОРБА НИKАД НЕ ПРЕСТАЈЕ посвећена 9. новембру, антифашизму, историјском ревизионизму и либералном капитализму. Овај догађај организовала је секција ДРУШТВО У ДИГИТАЛНОМ ОKУ са професорима Сенком Јанков и Едијем Дарушијем и ученицима треће и четврте године.
Циљ трибине је био не само да се подсетимо застрашујућих догађаја из Kристалне ноћи тј. ноћи погрома, већ и да се запитамо да ли умемо да препознамо фашистичке и екстремистичке идеје у данашњем друштву и како им се супротстављамо. У томе нам је помогла анализа ур-фашизма од Умберта Ека, историјски примери отпора након Другог светског рата и подсећање на хероје и хероине различитих епоха чија дела и данас одјекују. Посебан осврт био је посвећен развоју либералног неокапитализма и његовој улози у продукцији све већег јаза између богатих и сиромашних слојева, стварајући тако идеалну подлогу за опстанак и ширење неофашизма и неонацизма.
У данашњем времену и медијском окружењу када се многе историјске чињенице релативизују и ревидирају, сматрамо да је наша и људска али и професионална и морална обавеза да са својим ученицима отварамо овакве теме, пружамо им могућност да истражују, питају и дискутују подижући им тиме не само свест о значају културе сећања већ их и оснажујемо да не окрећу главу, да препознају и делују, да не ћуте на примере екстремизма, фашизма, национализма, шовинизма, антисемитизма у свом окружењу.

ПРИЈЕМНИ ИСПИТ ЗА ИТ СМЕР
18.04.2024.By
Наши гимназијалци освојили 3. место на такмичењу из одрживог развоја и животне средине
17.04.2024.By