Једногласном одлуком комисије коју су чинили представници Caritasa Србије и Caritasa Зрењанина, меморијална награда ,,Јована Лончаревић“ припала је тиму ,,Need for green“ који чине ученици 4-9, Марија Даруши, Матија Гогић, Немања Радуљ и Гаврило Цабадај. Тим је освојио награду победом на конкурсу ,,Мој град, моја брига“ са својим пројектом ,,Станице које дишу“.
Њихов пројекат ,,Станице које дишу“ освојио је финансијску помоћ за реализацију у износу од 1000 евра. Станице које дишу представљају постављање зелених кровова на аутобуским стајалиштима. Иако је ово њихов први пројекат, они су већ успешно спровели иницијативу на два аутобуска стајалишта у граду. Прво стајалиште, на Булевару Милутина Миланковића бб, преко пута Пинове виле, реализовано је уз помоћ непрофитне организације ,,Достигнућа младих у Србији“, као и Unicefa. Друго стајалиште, на Булевару Вељка Влаховића 63, реализовано је управо победом на овом конкурсу, уз помоћ Caritasa Србије.
,,Постављање зелених кровова на аутобуским стајалиштима је пример синергијског приступа који подржава целокупну зелено-плаво-сиву стратегију за одрживи урбани развој. Зелено-плаво-сива стратегија је приступ који користе многи урбани градови у борби против климатских промена.“ (Немања Радуљ 4-9)
,,Зелени кровови повећавају зелене површине чиме, не само да обогаћују урбани пејзаж, већ и повећавају биодиверзитет и апсорбцију CO2. Истовремено, ови кровови смањују ефекте урбаних топлотних острва и интегришу еколошке елементе у урбано планирање, стварајући одрживе градске просторе.“ (Матија Гогић 4-9)
,,На идеју смо дошли гледајући запуштена и оронула стајалишта у граду, из чијих је надстрешница кренуо да расте коров. Како смо Матија и ја лично видели зелене кровове у пракси, на пројекту у Холандији, помислили смо зашто не бисмо ту идеју имплементирали код нас и ставили наш град у корак са Европом и светом.“ (Марија Даруши 4-9)
,,Сам зелени кров чини посебна врста биљака-седуми. Седуми су изузетно отпорни на све врсте временских услова и по том питању су изузетно захвални за одржавање. Практично га и не захтевају биљке, у буквалном смислу, раде за нас!“ (Гаврило Цабадај 4-9)
Честитамо ученицима наше школе на изузетно великом успеху и жељи да учине наш град лепшим местом за живот!