Моје Ја. Скривено, запретено…

У Малом салону Културног центра Зрењанин отворена је изложба радова ученика Зрењанинске гимназије под називом: „ Моје Ја. Скривено, запретено…“ . На изложби су изложени радови тридест ученика наше школе првог, другог, трећег и четвртог разреда различитих смерова. Радови представљају потпуно слободно изражавање наших ученика кроз различите технике и сликарске правце. Водећа идеја изложбе је афирмација наших ученика, њихових могућности те развијање аутентичности и креативне различитости кроз наставне и ваннаставне активности.

Према речима професора Едија Дарушија, који је иницијатор ове изложбе, идеја за изложбу проистекла је из његовог педагошког уверења да свако дете има у себи скривене потенцијале које током образовања, заједно са ученицима, треба препознати и радити на афирмацији истих. Свако дете непоновљиви је лични отисак у историји људске цивилизације те, с обзиром на то, морамо настојати да им путем наставних и ваннаставних активности омогућимо такав амбијент унутар којег ће препознати себе и радити на себи. Оно креативно сваком од нас је дато и на томе треба истрајати.

Према речима професора Дарушија организовање изложбе такође представља намеру да младе одвучемо из доминантног деструктивног наратива унутар којег се негује примитивизам, негација посебности, а велича Истост по цену укидања аутентичности и креативне различитости.

Образовни курикулум за 21. век намеће захтев за неговањем креативности, иновативности, различитости, вештине критичког мишљења, толеранције. Свест која је створила проблеме времена у којем живимо не може да их реши. Стога је неопходно мењати је.
Изложба радова отворена је од 16. до 28. новембра.

Професор филозофије и грађанског васпитања Еди Даруши