Okrugli sto Ahimsa; Tagore i Gandi

Povodom obeležavanja 150. godišnjice rođenja Mahatme Gandija, Ambasada Indije, i Tagore centar Zrenjaninske gimnazije organizuju međunarodnu konferenciju i okrugli sto AHIMSA; TAGORE I GANDI u ponedeljak, 3.6.2019. godine.

Nakon posete Njegove Ekselencije, ambasadora Indije Zrenjaninskoj gimnaziji 16.04.2019.sa predavanjem o Mahatmi Gandiju, učenici Zrenjaninske gimnazije, predvođeni profesorkom engleske književnosti sa univerziteta Neocia iz Kalkute i profesorkom filozofije Aleksandrom Maksić, organizuju međunarodnu konferenciju i okrugli sto na temu: AHIMSA; TAGORE I GANDI u Beogradu, u Udruženjuknjiževnika Srbije, Francuska 7, u Beogradu sa početkom u 12 časova. Profesorka Dipanita Data iz Indije već deseti put dolazi u Zrenjanin, a u Beogradu je predavač na Filološkom fakultetu. Učenici Zrenjaninske gimnazije od 2011. aktivno učestvuju u radu Tagore centra koji je osmišljen nakon boravka profesorki na Međunarodnoj konferenciji u Bangladešu posvećenoj 150 godišnjici rođenja Rabindanata Tagore, indijskog nobelovca. Malo je poznato da je Tagore osim kao književnik, doprineo istoriji filozofije svojim istraživanjem kosmopolitizma i obrazovanja. Gandi i Tagore su imali različite vizije Indije, ali su se slagali u potrebi da se Indija odbrani od kolonijalne represije. Zna se da je Rabindranat Tagore(1861-1941) nazivao Mohandasa Karamčanda Gandija (1869-1948) Mahatmom- Velikom dušom- dok je Gandi pesnika smatrao Gurudevom-‘božanskim učiteljem’ sebe i indijske nacije u nastajanju. Rabindrakumar Dasgupta nas podseća: Gandi je za pesnika bio mnogo više od jednog indijskog lidera koji se zalaže za indijsku nezvisnost. On je Gandija doživljavao kao simbol novog čovečanstva u novom svetu (Dasgupta, 2008).

Iako su Mahatma i Pesnik raspravljali o pitanjima nesaradnje, spaljivanja tuđinske odeće, bojkotovanju škola kojima upravljaju Britanci i predenju kao ispravnim i pogršnim metodama u borbi za nezavisnost, njihov odnos je ostao srdačan i obojica su branili pravo onog drugog da se razlikuje. Činjenica je da je Tagore isticao Gandijevu sposobnost da potkopa nasilje putem nenasilnog otpora, osiguravajući “baštinu nacionalizma koji deluje uz ograničenja”( Uma Das Gupta, 2018), sa ahimsom ili nenasiljem prema neprijatelju, objavljujući put samožrtvovanja, stradanja, vedrog odricanja od svake sebičnosti i odsustva mržnje prema strancu/ neprijatelju/ tućincu/ posetiocu. Ta baština njih obojice ne samo što je utrla put indijskoj borbi za nezavisnost, nego je vremenom i bitno doprinela međunarodnom razumevanju ahimse, koja je dobila novo značenje “kao simbol sveopšte borbe za političku pravdu i kulturno, prosvećeno dostojanstvo”(Ašis Nandi,1995). Teško je, a možda i nemoguće, pojednostaviti ili prenaglasiti njihov osoben pristup ideji nenasilja i pitanjima u vezi sa čuvenom debatom Tagore-Gandi na tu temu. Pa ipak, njihovo duboko razumevanje nenasilja (ahimse), koje je podupiralo njihovo prijateljstvo, od velike je važnosti u današnjem “razjedinjenom čovečanstvu punom razdora”.

Diskusija za okruglim stolom o Tagori i Gandiju ima za cilj shvatanje obuhvatnog značenja ahimse i njenog značaja u dvadeset i prvom veku. Sledeće podteme poslužiće toj nameri:

 • Ahimsa i nacionalizam
 • Mesto istine u ahimsi
 • Ahimsa i religija
 • Uloga prikazivanja nasilja i njegove promenljive prirode u današnje vreme
 • Pojam “nasilja na daljinu”, “dezinfikovanog nasilja”, “terorističkog nasilja” u literaturi

1.Počasna sesija (12:00-13:00)

 • Walk your way, pesma, Antonija Kadarijan
 • Pozdravni govor, Aleksandra Maksić, profesorka filozofije, Tagore centar
 • Obraćanje počasnog gosta; Ambasador, Njegova ekselencija, gospodin Subrat Batačardži
 • Uvodni govor, dr Dipanita Data, Neocia univerzitet Indija, Tagore centar: Nasilje u savremenom svetu kroz prizmu ahimse i ponovno iščitavanje pesnikove vizije Mahatme, (nedovršeno poglavlje), predavanje na engleskom jeziku uz prevod

2.Okrugli sto, predavanja, prezentacije i diskusija (13:00-14:30)

Doc. dr Una Popović, medijator, Srpsko filozofsko društvo

 • Prof. dr Dušan Pajin: Ne-nasilje i nuklearno naoružanje, predavanje na srpskom jeziku uz video prezentaciju na engleskom (13:00-13:15)
 • Književni kritičar i esejist Jovan Pejčić: Rabindranat Tagore-Nikolaj Velimirović-Mahatma Gandi, predavanje na srpskom jeziku uz prevod(13:15-13:30)
 • Prof. filozofije, Aleksandra Maksić: “Dole Tagore! Živeo Gandi!”? Kosmopolitizam i ahimsa, predavanje na srpskom jeziku uz prevod (13:30-13:45)
 • Književnik i advokat, predsednik udruženja Adligat, Viktor Lazić: Tagore u Novom Sadu; Uticaj Gandija na mirovne pokrete u svetu, predavanje na srpskom jeziku uz prevod (13:45-14:00)

Diskusija za okruglim stolom (14:00-14:30)

 1. Otvorena diskusija (14:30-14:45)
 • Prevodilac Aleksandar Đusić
 • učenici Zrenjaninske gimnazije
 1. Završna reč (14:45-15:00)

Književnik, Miljurko Vukadinović, Udruženje književnika Srbije

Последње објављени чланци

Студијска посета „Пут сећања на децу страдалу у рату“
23.05.2024.By
РОК РАДИОНИЦА
22.05.2024.By
СПОРТСКИ ДАН У ЗРЕЊАНИНСКОЈ ГИМНАЗИЈИ
18.05.2024.By

Календар

мај 2024.
П У С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031