Uspeh na literarnom konkursu Dobrosusedski odnosi i suživot sa drugima i drugačijima

Literarni konkurs Dobrosusedski odnosi i suživot sa drugima i drugačijima

Fondacija “Zavičajna kuća“ iz Sremskih Karlovaca raspisala je literarni konkurs iz oblasti interkulturalnosti za mlade od 15 do 21 godine pod nazivom Dobrosusedski odnosi i suživot sa drugima i drugačijima.

Radovi naših učenika Ognjena Šijaka III3 i Nevene Jovčić II4 odabrani su među deset najboljih. Ognjen i Nevena su za konkurs saznali od svojih profesorki srpskog jezika i književnosti Saše Radošević i Svetlane Todorović Gvozdenović. Za svih deset finalista i za njihove mentore Zavičajna kuća je organizovala celodnevni izlet u Sremskim Karlovcima. Obišli su mesto, posetili Muzej Zavičajne kuće i Muzej Srpske pravoslavne crkve, Karlovačku gimnaziju, razgovarali sa piscem Mihalom Ramačem. Sa Ognjenom je u Karlovcima bila njegova mentorka Saša Radošević. Ona ističe da su se učenici upoznavali, družili i uživali stičući novo znanje i iskustva:“Nadahnuto razgovarali sa piscem. Slobodno su pitali i odgovarali na pitanja, upijali su savete iskusnih pisaca. Prepoznaje se želja naših učenika da nastave sa beleženjem svojih misli. Zadatak nas profesora je da ih podržimo i podstičemo“.

Pitali smo Ognjenakako je pronašao inspiraciju za rad: „Pažljivo sam slušao profesorku kad nam je objašnjavala temu. Od tog momenta sastav mi se pisao u glavi.Ceo rad mi se pojavio pred očima kada sam, po povratku iz škole, pogled zaustavio na raščupanoj, bujnoj i raznobojnoj baštici u dvorištu. Kad budete pročitali sastav, shvatićete zašto je ovaj deo bio bitan tokom procesa stvaranja“.

Oba nagrađena rada ćete moći da pročitate u sledećem broju školskog časopisa.

Čestitamo Neveni, Ognjenu i svim učenicima koji su slali svoje radove!

Конкурс за награђивање ученика средњих школа за остварене успехе у календарској 2023. години
23.04.2024.By